בנייה ירוקה מתחדשת

שיטת בנייה מודרנית ופופולארית

המושג בנייה ירוקה מבטא רעיון בסיסי ומהותי, שעיקרו, ניצול מירבי של אוצרות הטבע, כמו: אנרגיית השמש, כיווני אוויר ורוח, מקורות טבעיים של מים וכדומה. עקרונות הבנייה הירוקה מתייחסים לשמירה והימנעות מפגיעה באיכות הסביבה, כולל בסביבה הטבעית של בעלי חיים, שדרוג ושמירה על הצמחייה הטבעית וכו'. סוגי האנרגיה השונים מהווים בסיס לשיטת הבנייה, שבין היתר, עושה שימוש רב בחומרי גלם ממוחזרים. באתרי בנייה שבהם נעשה שימוש בשיטות הבנייה הירוקה, ניתן לראות כיצד השיטה עובדת, ואת ההבדלים המשמעותיים בין אתרי בנייה שבהם עדיין משתמשים בשיטות בנייה קונבנציונאלית לבין אתרי בנייה, שבהם נעשה שימוש בשיטות הבנייה הירוקה. מהיתרונות של הבנייה הירוקה, ניתן ליהנות בטווח הקרוב, גם בטווח הרחוק.

היתרונות הבולטים של אנרגיה בטוחה לבין אנרגיה מתכלה

יש קשר הדוק בין אי וודאות במשק האנרגיה לבין הפופולאריות הגואה של הבנייה הירוקה. מעבר ליתרונות הרבים של הבנייה הירוקה, קיימת גם ההנחה שבגלל חוסר הוודאות לגבי קיומם של מקורות נפט וגז בארץ, המחירים שלהם עלולים לטפס למעלה, ולהפוך את חשבונות החשמל והגז לגבוהים, כבר בתקופה הקרובה. הדרך הנכונה להימנע מהוצאות חשמל וגז גבוהות בעתיד, היא באמצעות רכישת נכסים שנבנו באמצעות שיטת הבנייה הירוקה. במקום להזדקק לאנרגיית חשמל וגז ברוב שעות היום, אפשר לבנות בתים שייהנו משעות אור ארוכות, מכיווני שמש חמים, מכיווני רוח מנוגדים וכדומה. הנטייה היום, היא לעשות שימוש באנרגיה מתחדשת, שימוש שנעשה פופולארי גם בארץ וגם בעולם.

מהי אנרגיה מתחדשת

שיטת הבנייה הירוקה עושה שימוש רב באנרגיה המתחדשת, כשהשימוש הוא חלק אינטגראלי מעקרונות הבנייה הירוקה. בשוק של היום, מקורות האנרגיה המתחדשת מהווים נדבך חשוב בבנייה הירוקה. חוות רוח אשר הוקמו ברחבי העולם מספקות חשמל במחיר תחרותי. בין היתר, ניתן להפיק חשמל, במחירים אטרקטיביים משריפת גידולים ופסולת. מקור נוסף של אנרגיה מתחדשת, הם תאים פוטו-אלקטריים. פעולתם של התאים, הינה המרת אור השמש לאנרגית חשמל. מדובר בתחום הנמצא בשימוש ניכר בבנייה הירוקה בארץ ומתאים במיוחד, למדינות שטופות שמש, למשל, ישראל. ניתן לומר, כמעט בוודאות, שככל שהטכנולוגיות החדישות ילכו וישתפרו, כשבמקביל הממשלות יציעו תמריצים במציאת פתרונות חדשים ופיתוחם, העלויות של ספקי האנרגיה המתחדשת יהפכו לתחרותיות באופן משמעותי ביותר.

הקשר בין בנייה ירוקה לבין אנרגיה המתחדשת

בנייה ירוקה מתחדשת מנצלת היטב את מקורות האנרגיה הטבעיים ואת החלופות שניתן לקבל מאוצרות הטבע השונים. למשל, כאשר בונים מבנה מסוים בעזרת הבנייה הירוקה, ניתן לנצל באופן אופטימאלי את אנרגיית השמש ע"י חלונות גדולים הממוקמים בכיוונים הנכונים, או, לנצל את אנרגיית הרוח באמצעות העמדת המבנה במיקום אשר יאפשר ליהנות מכמה שיותר כיווני רוח בדירה אחת וכדומה. כמו כן, בחירת מוצרי חשמל ותאורה המתאימים, יאפשרו לחיסכון נוסף בהוצאות העתידיות וכמובן, שיובילו לשמירה על איכות הסביבה, ואיכות החיים של הדיירים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *